fbpx

 

Modelljärnvägen flyttar - Ny lokal på Garnisonen i Hässleholm

 

fasad-med-banderoll

 

Modelljärnvägen har fått nya lokaler dit verksamheten flyttar under Mars månad. Föreningens nya lokal blir delar av den gamla miloverkstaden på garnisonen i Hässleholm.

I den nya lokalen kommer modelljärnvägen att byggas upp igen samt utökas med nya stationer och intressanta kulturplatser längs järnvägarna runt Hässleholm.

Detta innebär bl a att plats kommer att finnas för nya orter så som Vinslöv och Hästveda som de såg ut under 1960-talet. Alla medlemmar ser med tillförsikt fram emot att bygga och visa upp anläggningen med massor av järnvägstrafik framöver.

Under 2013 kommer därför inga visningar att kunna genomföras under återuppbyggnaden.

 

IMG 1060

Här ska det bli en återuppbyggd järnvägsmodell av stationerna i Hässleholms kommun. I lokalen som målas och renoveras, kommer även stationer som Vinslöv och Hästveda att byggas upp förutom de som redan fanns på den tidigare anläggningen.

 

IMG 1068

Mycket arbete kommer det att bli att få ihop alla söndersågade delar från anläggningen och nya lösningar skapas av föreningens aktiva medlemmar. Aldrig förr har en sådan energi skådats bland modellbyggarna som nu får börja med lite större konstruktioner innan anläggningen är på plats och är körbar igen.

 

Så här såg det ut när anläggningen flyttades. 

 

Håll utkik efter mer nyheter här på hemsidan framöver.

 

Öppetdagar

ti on to fr
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Vill du ge bort entrébiljetter till någon?

Presentkort web x170

Läs mer och beställ här.

EU-flaggaEuropeiskajordbruksfondenfärg

leader1

 

Error: No articles to display